Ювелірні салони пропонують нашій увазі прикраси на будь-який смак, з різноманітними вставками та з використанням як натуральних, так і штучних матеріалів. Можна підібрати прикрасу або аксесуар, приємну дрібничку з будь-якого каменю чи складових. Але тут насиченість інформаційного потоку може зіграти з нами злий жарт. Як у випадку з різницею між цирконієм, камінням фіаніт та циркон. У чому різниця та як їх розрізнити?
Цирконій – це метал, який видобувається із каменю циркону. Не надто відомий елемент, проте його неймовірні властивості роблять елемент неймовірно корисним в атомній енергетиці, медицині та косметології.
Фіаніт - це штучний мінерал, діоксид цирконію, що за своїми зовнішніми характеристиками нагадує діамант. У 1968 році вчені з Фізичного інституту Академії наук (ФІАН) вперше представили світу кристал з характерними кубічними ґратками. Його властивості припали до смаку виробникам ювелірних прикрас та біжутерії:
У нас його прийнято називати кубічний цирконій або фіаніт, але існують також інші назви - цирконіт, даймонсквай, джеваліт. Щоб розібратися цирконій і фіаніт в чому різниця, треба звернути увагу на їх походження.
З моменту винаходу мінерал широко проник у ювелірну справу і зайняв міцну позицію. Він ідеально вписується в прикраси та підвищує контрастність виробів. Сучасні технології розширили можливість використання фіаніту в ролі вставок для імітації різних дорогоцінних каменів. Для цього до складу мінералу при вирощуванні додають оксиди металів:
Вчені штучним шляхом навіть змогли отримати лавандовий відтінок каменю, який не має аналогів у природі.
Прикраси з фіанітами стали гідною альтернативою натуральним вставкам. Без шкоди для зовнішнього вигляду та оптичних характеристик можна замінити коштовне каміння:
Вважається, що штучний кристал не має впливу на людини. Це порожній камінь, який можна наповнити своїми власними переживаннями та складовими. У хвилини радості камінь вбирає позитивну енергію і повертає її в хвилини зневіри.
Це мінерал, відомий людству з давніх-давен. Він завжди цінувався за здатність накопичувати позитивну енергію і потім повертати її власнику. Перший знайдений зразок мінералу мав золотисто-жовтий колір, внаслідок чого і отримав свою назву, що походить від перського слова - золотий, сонячний.
Фіаніт часто видають за циркон, але їх можна розрізнити - без алмазного блиску, а також смоляного глянцевого блиску натурального мінералу.
При досить високій твердості на рівні 7 за шкалою Моосу його легко можна подряпати навіть кварцем. Колір мінералу залежить від домішок, які у кристалах. За кольором розрізняють різновиди:
Циркон у більшості випадків радіоактивний. Але рівень радіації не настільки високий, щоб значно впливати на людину. Наслідки можливі лише за постійного носіння прикрас із кристалом.
Часто можна побачити, що між цирконом і цирконієм ставлять знак рівності, що в корені невірно. Адже циркон – це напівдорогоцінний мінерал, а цирконій – метал.
Вирішити, що краще фіаніт чи циркон досить складно, адже природне походження цінується набагато вище. Натуральний самоцвіт має властивості, подібні до сапфіру і цінується високо в ювелірній промисловості. Циркон має алмазний блиск і часто використовується як замінник діамантів. А фіаніт – камінь набагато дешевший, адже має штучне походження.
З іншого боку фіаніт набагато частіше використовується у створенні ювелірних прикрас, оскільки має набагато більш високу доступність і невисоку вартість.
За своїми характеристиками циркон та фіаніт часто застосовуються в ролі аналога діамантів для здешевлення вартості готової прикраси із золота чи срібла. При цьому, що цінніше звичайно циркон.
Можна підсумувати, чим відрізняється фіаніт від цирконію та від циркону. Незважаючи на подібну назву, це три абсолютно різні елементи як за складом, так і за походженням, використанням та зовнішнім виглядом. Якими основними властивостями та характеристиками вони володіють?