Як доглядати за ювелірними виробами

Догляд за ювелірними прикрасами

Ювелірні моделі приносять у наше життя красу, чудовий блиск, сяйво каміння та дарують емоції щастя. Однак з часом усі вироби починають втрачати свій зовнішній вигляд, піддаючись впливу зовнішнього середовища, контактам з косметичними речовинами, мийними засобами. Догляд за ювелірними виробами - це важливий етап як правильно носити золоті прикраси, пропускаючи який можна втратити красу вашого аксесуара.

Чистка прикрас у домашніх умовах

Дорогоцінні метали потребують ніжного ставлення. Важливо пам'ятати, що ювелірні прикраси створені для отримання естетичного задоволення, це концентрат краси, покликаний підкреслювати внутрішній стан душі і насичувати новий день яскравими фарбами. Але навіть при дбайливому носінні на поверхні виробів неминуче з'являються сліди - мікроподряпини, потертості, наліт, що виник після впливу води, мильних розчинів, косметичних чи засобів для чищення. Тому треба знати як чистити ювелірні вироби для підтримки їхнього зовнішнього вигляду.

  • Щодня перед сном обов'язково потрібно знімати усі коштовності. Після цього протирати їх ганчіркою з мікрофібри, фланелі чи замші. 

  • Зберігати в окремих мішечках або відділеннях шкатулки, щоб вони не торкалися один одного. 

  • Важливо пам'ятати, що чищення прикрас у домашніх умовах допоможе зберегти первозданну красу моделі навіть за мінімальних зусиль. 

  • Раз на півроку-рік обов'язкове чищення прикрас у майстра-ювеліра.

Як чистити ювелірні вироби

Чим можна почистити золото, срібло та платину

У повсякденному житті чистка золотих та срібних прикрас проводиться з використанням підручних засобів, які завжди є під рукою. У домашніх умовах можна досягти колишнього блиску перснів, сережок та каблучок із золота, почистити платинові прикраси за допомогою нехитрих способів:

  • Використовувати слабкий розчин нашатирного спирту за наявності невеликих забруднень. Розвести в склянці води 5-10 крапель нашатирю та промити в цій суміші аксесуар. Потім прополоскати у проточній воді та протерти насухо.

  • При значних забрудненнях допустимо на 10-12 годин помістити прикрасу з дорогоцінного металу у суміш води та засобу для миття посуду. Але потрібно уважно прочитати склад речовини, щоб передбачити наявність шкідливих домішок, які можуть вступити в реакцію з металом.

  • Срібні вироби більш ніж інші, змінюються при контакті з навколишнім середовищем. Догляд за срібними прикрасами в домашніх умовах є обов'язковим для всіх, хто носить такі моделі. Вони потребують дбайливого, акуратного відношення.

  • Як почистити вироби із срібла - дбайливо, використовуючи м'яку тканину з мікрофібри або фланелі, оскільки агресивніші розчини пошкодять поверхню, а також декоративні елементи, що використовуються в моделі - родування (покриття родієм застосовують, щоб срібло не чорніло), чорніння або позолоту.

  • З появою на срібному аксесуарі темного нальоту (він з'являється завдяки наявності міді у складі сплаву) його можна протерти серветкою, змоченою нашатирем і прополоскати в мильній воді. Потім занурити прикрасу у воду та просушити. Важливо пам'ятати, що цей догляд за срібними виробами неприйнятний для догляду моделей з чорнінням.

Допомогти у догляді за прикрасами може бути ювелірна косметика, яка доступна для покупки в каталозі. Використовуючи засіб для чищення ювелірних виробів згідно з інструкцією, можна бути впевненим, що ви не зашкодите моделям з дорогоцінних металів.

  • Серветки для очищення просочені спеціальним розчином, який дбайливо очищають без агресивних компонентів. Серветку заборонено прати, оскільки після прання вона втратить свої властивості. За допомогою такого способу можна здійснювати догляд ювелірних виробів з емаллю. Цей догляд за сріблом, золотом та платиною щадний і безпечний до прикрас.

  • Доглядова рідина для чищення ювелірних прикрас дбайливо очистить моделі із дрібними елементами. Рідина для чищення срібла та золота ретельно очищує та усуває навіть глибокі забруднення. Достатньо на 5-10 хвилин залишити прикрасу в розчині, а потім промити в чистій воді і протерти насухо.

 

Особливості догляду за ювелірними виробами з натуральним камінням

Дорогоцінний камінь - акцент у виробі, він є центральним елементом під час створення дизайну. І чищення золотих прикрас із камінням у домашніх умовах вимагає до себе уваги. Основна порада, як доглядати за натуральним камінням - дбайливе ставлення. Є правила носіння прикрас:

  • Одягати ювелірні вироби з натуральним камінням останніми під час створення денного образу, а знімати першими після повернення додому.

  • Берегти вироби від можливих контактів з агресивними компонентами або механічним впливом - наприклад, у басейні, де можливий контакт із хлорованою водою, або у спортзалі, де ризики притиснути прикрасу великі.

  • Знімаючи виріб із дорогоцінним каменем, його слід протерти серветкою і дбайливо запакувати для зберігання в окремі контейнери або мішечки.

  • Раз на півроку-рік відвідувати ювеліра, що знає тонкощі як почистити золото з камінням.

Пам'ятати, що немає панацеї для догляду за всіма самоцвітами разом. Кожен різновид вимагає до себе окремого відношення у догляді та чищенні.

Що може зашкодити прикрасам із натуральними вставками:

Вік каміння досягає мільйонів років. Здається, що вони існуватимуть вічно. Однак вони теж схильні до пошкоджень, втрачають блиск, колір і цілісність. Кожен мінерал має особливості, що впливають на їх зовнішній вигляд:

  1. Діамант вважається найміцнішим і найтвердішим каменем. Але при цьому він також схильний до забруднення, може втратити свій блиск.  Так само як і інші кристали, потребує догляду. Алмаз притягує до себе жири, мильний наліт, внаслідок чого його блиск, сяйво, світловідбиття втрачають свої показники. Як почистити золоті сережки або каблучки з такими вставками треба знати кожному, хто має такі вироби.

  2. Смарагд - тендітний мінерал групи берилів. Його легко розбити при неакуратному носінні. Включення, тріщини, бульбашки повітря дарують цьому красивому каменю автентичність, проте роблять вразливим перед механічними силами.

  3. Александрит, топази, різновиди кварцу мають властивість вигоряти на сонці. При постійному носінні поступово втрачають яскравість. Як доглядати за топазом та іншими ніжними каменями - вироби з такими вставками бажано берегти від яскравого сонця та носити увечері.

  4. Перли потребують специфічного ставлення. Вони складаються з органічних компонентів, що містять вологу. Тому перли єдині мають термін життя. Щоб його продовжити, прикраси із перлами потрібно часто носити. Вони люблять бувати на тілі, контактувати зі шкірою. На них негативно можуть впливати - пил, забруднення повітря, сигаретний дим, підвищена вологість (від вологи камінь схильний покриватися пліснявою), підвищена сухість (можуть з'явитися тріщини), косметичні засоби та парфуми.

Правильний догляд за прикрасами: обираємо засіб для чищення ювелірних виробів

Кожен камінь вимагає до себе уважного ставлення і потребує очищення, хоч би яким міцним і твердим він був. Коштовності люблять, щоб їх носили, оберігали, зберігаючи первозданну красу та сяйво.

  • Діамант потрібно очищати від нальоту в розчині мила чи шампуню. Для помітного забруднення можна ніжно використати щітку з делікатною щетиною. Потім прополоскати в теплій воді і протерти сухою ганчірочкою. Обов'язково перевірити, щоб ворсинки не зачепилися за крапани, які утримують діамант.

  • Дорогоцінне каміння - сапфір, рубін, діамант можна очищати ультразвуком у ювеліра. Цей метод видаляє дрібні забруднення, частинки пилу, бруду, наліт, різні потемніння. Інші натуральні мінерали не можна чистити в такий спосіб.

  • Перли можна очищати в мильному розчині. Опустити аксесуар із органічною вставкою на 5-10 хвилин у мильну ванну, потім промити в чистій воді та відполірувати м'якою тканиною.

Для всіх видів каміння можна використовувати косметику для коштовностей. Засоби, розроблені для професійного чищення виробів, не зашкодять моделям і допоможуть у домашніх умовах повернути їм колишню красу.

Професійна косметика для ювелірних моделей – це знахідка для домашнього догляду. Доглядові засоби бувають у вигляді розчину або серветок спеціального призначення, показані для піклування про коштовності в домашніх умовах.

  • серветка для очищення золотих прикрас – дбайливо прибирає забруднення, пил, мильний наліт. При цьому не залишає подряпин, мікроушкоджень, розводів, м'яко полірує поверхню і допомагає у питанні як відчистити золото. Серветка виготовлена з бавовняної тканини, просочена спеціальним розчином, що очищає, інертним до дорогоцінного металу. Одна частина тканини призначена для власне очищення, а друга – для полірування. Чищення золотих прикрас у такий спосіб допомагає досягти блиску та сяйва, якщо немає глибоких подряпин. Але варіант як почистити золотий ланцюжок серветка не дуже ефективна, оскільки погано прочищає дрібні елементи, краще використовувати рідину.

  • серветка для чищення срібла - підходить для срібла, також це засіб чим чистити родоване срібло. Дбайливо прибере оксидний наліт з поверхні прикраси, відполірує і поверне металу блиск. Це допомога як почистити ювелірні вироби зі срібла з чорнінням, емаллю, вставками каменів, безпечна для декоративної обробки - сатинування, матування, філіграні та ін. Прати серветку заборонено, інакше вона втратить свої властивості. Чистка срібних прикрас вдома з таким помічником буде швидкою та легкою.

  • засіб для чищення виробів з дорогоцінними каменями та біжутерії - рідина для догляду за прикрасами зі вставками органічного каміння, примхливого напівдорогоцінного каміння, виробів з родованою або позолоченою поверхнею. Процедура очищення проста - занурити прикрасу в рідину на 20-30 секунд, промити в чистій чи мильній воді, протерти тканиною. Для максимального ефекту, чим можна почистити золото -  комбінувати доглядову рідину та серветки.

  • засіб для очищення виробів із срібла – рідина дбайливо очистить з поверхні срібних прикрас оксидний наліт, пил, інші забруднення. За допомогою щіточки можна обробити важкодоступні місця, наприклад як почистити срібні прикраси  в сіточку, з філігранню, зернами, ажурними вставками, крапани. Достатньо занурити виріб на 10 секунд у цю рідину для чищення срібла, промити чистою водою та протерти м'якою тканиною. Неприпустимо застосовувати цей засіб для чищення срібних прикрас із чорнінням, оксидуванням поверхні, емаллю, з органічними вставками (перли, бірюза, корали).

Засоби для очищення ювелірних виробів