Срібні прикраси естетично привабливі, довговічні та характеризуються прийнятною вартістю. Завдяки невисокій ціні та гарному блиску зі срібла виготовляють масу всіляких ювелірних прикрас та мало знайдеться людей, у кого серед аксесуарів немає хоча б однієї чи двох срібних моделей. Оригінальні сережки, брошки, кільця, срібні ланцюжки та навіть шпильки зі срібла можуть доповнити вечірній чи повсякденний образ.
Однак при покупці нової прикраси власники рідко замислюються, чи може чорніти срібло. Адже часто поверхня виробів починає темніти, жовтіти й покриватися плямами. І з таким запитанням рано чи пізно стикається кожен власник срібного виробу. Розберімся, через що темніє срібло і як з цим боротися.
Важливо спочатку запам'ятати, якщо чорніє срібло, це нормальний природний процес, який неминуче настане. Не варто хвилюватися і вигадувати фантастичні історії, достатньо розібратися з причинами появи плям і як їх усунути без шкоди для прикраси.
Будь-яка зміна кольору прикраси з аргентуму пояснюється технологією виготовлення цього виробу. При створенні будь-якої моделі в сплав із чистим сріблом обов'язково додають лігатуру – метали, що сприяють міцності виробів. Без них вони були б надто м'якими та непрактичними. Основною добавкою є мідь, яка при взаємодії з довкіллям стає причиною, чому срібло чорніє. Як тільки виріб контактує зі сполуками, у складі яких є сірка, під впливом кисню відбувається окислювальний процес, результатом чого стає те, що потемніло срібло.
Природно, коли чорніє срібло на тілі. Після кількох тижнів-місяців після придбання прикраси відбувається взаємодія з солями сірчаної кислоти, що присутня в тілі людини й самим складом ювелірного сплаву. Якщо чорніє срібло на тілі, то це у випадках
якщо перед заняттями в спортзалі або на свіжому повітрі забули зняти срібне кільце, ланцюжок або хрестик. Оскільки при інтенсивних навантаженнях тіло починає потіти інтенсивніше, то природним наслідком буде швидша реакція і, відповідно, поява чорноти.
ще причиною чому швидко темніє срібло, це потрапляння в стресову ситуацію. Відбувається процес підвищеного потовиділення та через підвищену концентрацію сульфатів чорніє срібло на тілі.
попадання на прикрасу засобів побутової хімії та косметичних засобів. Те ж саме стосується соку цибулі, який використовують при прибиранні, засоби для миття посуду, скла та пральні порошки.
носіння за умов підвищеної вологості. Срібні сережки, ланцюжок або браслет темніють від знаходження у вологому кліматі. Також негативно впливає на прикраси, якщо не знімати їх перед прийняттям душу, купанням у басейні, морі чи інших водоймах. У цьому випадку відбувається швидке окислення металу і немає сенсу дивуватися срібло почорніло чому.
ще один пункт, від чого чорніє срібло, не залежить від власника прикраси. Цей чинник – забруднення навколишнього середовища. Ті, хто живе у мегаполісі, працює на шкідливому виробництві та має часті контакти з хімічними речовинами на роботі чи у побуті можуть на власному досвіді побачити, як чорніє срібло.
а ось чому чорніє срібна цепочка - через велику кількість потових залоз у цьому місці як у будь-якої людини.
Існували також народні повір'я, коли зокрема чорніє срібний хрестик, то була думка, що власник цього виробу зазнавав шкоди. А срібло бере на себе негатив, спрямований на людину. Але сучасна наука довела: до того, що чорніє срібло, вроки стосунку не мають. А лише проста фізіологія та обмін хімічними компонентами.
Цілком природно, коли через певний проміжок часу срібна прикраса починає темніти, зокрема, якщо її активно носити. Але якщо ваш срібний браслет, кільце або ланцюжок практично відразу стали іншого кольору, варто задуматися, через що срібло чорніє. Причиною може бути низька якість сплаву та велика кількість домішок. Відповідно - чим вища проба і менше лігатурних добавок, тим довше прикраса збереже сяйнистий вигляд. Сьогодні оптимальним вибором є 925 проби срібла. У них мінімальний ризик почорніти.
Насамперед щоб срібна прикраса радувала блискучою поверхнею і довго зберігала показний зовнішній вигляд, слід дотримуватися основних правил:
Купуючи виріб, обирати прикраси 925 проби
Одягати вироби зі срібла на чисте тіло без використання косметичних засобів. А якщо Ви все-таки плануєте скористатися парфумом або кремом, то зачекайте, поки вони висохнуть. А прикраси краще вдягати вже перед виходом.
Зберігати прикраси в скриньці зі спеціально відведеними осередками в темному місці.
Періодично проводити огляд та за необхідності чистити срібло від чорноти.
При грамотному догляді можна використовувати різний спектр нескладних способів, як доглядати срібні вироби. Можна звернутись до ювелірного майстра, який якісно очистить прикрасу. До того ж у широкому доступі існує маса засобів для професійного догляду за сріблом:
рідини
серветки
полірувальні піни
Серед народних методів догляду за срібними прикрасами традиційно використовуються чищення зубною пастою або порошком, лимонною кислотою, нашатирним спиртом та содою. Однак вони можуть бути не надто ефективними, а в деяких випадках навіть зіпсувати поверхню прикраси, якщо вона мала додаткове покриття родієм або золотом.