У салонах ювелірних майстрів найчастішим запитом є - як змінити розмір кільця. Дійсно, в жодній іншій прикрасі розмір не має такого вирішального значення, як у кільці. Ні ланцюжок, ні сережки, ні тим більше брошка не повинна так підлаштовуватися під параметри тіла, як перстень. Давайте розберемося в деталях - чи можна зменшити обручку або зробити більше, як це зробити та куди звертатися?
Невелика зміна ваги, набряк чи холодна погода – і улюблена прикраса злітає з пальця чи не проходить через фалангу. Які ще можуть бути причини, що перстень не підходить за розміром?
якщо перстень подарували, то з високою ймовірністю трапляється ситуація, що воно не підходить для носіння.
якщо колечко - сімейна коштовність, що передається з покоління в покоління, то й розмір з високою ймовірністю не підійде.
з віком діаметри пальців у подружжя змінюється і парні обручки можуть стати малі, тоді розкатати кільце - єдино можливий варіант.
Важливо при покупці ретельно підбирати розмір, адже носити прикрасу не за розміром не тільки некомфортно, а й загрожує втратою виробу.
Зменшення кільця в ювелірному салоні – поширене завдання і може зайняти від кількох годин до кількох діб. Існує кілька можливостей зменшити кільце:
Вирізування. Щоб зменшити розмір каблучки, майстер вирізає шматочок шинки, а потім з'єднує кінці за допомогою паяння. Якщо ювелір використовує пайку відкритим вогнем, то варто замислитись, адже не кожній прикрасі підійде така обробка. Краще скористатися послугами майстра, який проводить пайку лазером - це щадний спосіб для виробу. При добре проведеній роботі слідів паяння не буде помітно і ця частина кільця не тріскатиметься. Однак такий спосіб зменшити кільце підійде не кожному виробу – персні з камінням можуть деформуватися. Для початку потрібно вийняти мінерал, а потім заново закріпити. Перед роботою треба проконсультуватися, скільки коштує зменшити обручку, бо питання ціни залежить від моделі.
Стиснення. Це варіант як зменшити кільце підходить для гладких кілець. Оптимально його використовувати для обручок. Робота проводиться у кілька етапів. Обідок спочатку нагрівають, щоб метал став більш еластичним. Потім кладуть перстень під прес або конус і впливають на нього спеціальним приладом - пуансоном, поки кільце не досягне потрібного розміру.
Вставка. Цей спосіб як зменшити розмір каблучки використовується рідше за інших через свою високу вартість та складність. Але часто він буває єдино можливим для роботи з перснями, які ризиковано піддавати серйозним змінам. Робота відбувається лише з внутрішнім діаметром прикраси.
Якщо немає можливості звернутися до професіонала, то як зменшити кольцо в домашніх умовах? Це трудомісткий і не завжди ефективний процес, але способи існують:
Лак для нігтів. Візьміть безбарвний лак і поступово наносьте шар за шаром на внутрішній бік шинки кільця. Обов'язково потрібно дочекатися, щоб попередній шар висохнув перед нанесенням наступного. Потрібно не менше 10 нанесень, щоб відчути різницю в надяганні.
Другий спосіб як зменшити кільце самостійно – епоксидний клей. Працює за аналогією із прозорим лаком, але для повного висихання слід почекати 24 години перед нанесенням наступного шару.
Існує панацея для домашнього використання – силіконова накладка під каблучку. Купити її можна у спеціалізованих ювелірних салонах. Накладка кріпиться зсередини шинки та не дає прикрасі сповзати. Однак недоліком такого способу є її недовговічність - приблизно раз на місяць силіконова підкладка для обручки втрачає свій вигляд, грубіє і темніє, тому потребує заміни.
Існують і інші способи, але вони занадто радикальні (як, наприклад розпил і видалення зайвої ділянки, видрук дублера на 3D принтері) або нереалістичні - такі як ймовірність зменшити кільце в морозилці.
Способів як збільшити розміри обручок також є кілька. Обов'язково перед роботою варто уточнити у майстра, які саме способом він користуватиметься і скільки коштує збільшити обручку:
Вставлення металу. У непомітному місці ювелір розпиляє кільце і додасть шматочок для розширення діаметра. Головне – чітко підібрати відтінок дорогоцінного сплаву.
Механічна розтяжка дозволить збільшити розмір кільця на 2 і навіть 3 розміри. Але спосіб працює лише з простими моделями без декоративних вставок та накладок. Бажано, щоб обідок кільця по ширині не перевищував 1 см. Процес простий – ювелір розігріває кільце і надягає його на полірований конус (ригель) та шляхом обертання доводить перстень до потрібного розміру. Далі прикрасу полірують та чистять.
Розточування - радикальний та дорогий спосіб, який допоможе збільшити кільце на пів розміру, не більше. Якщо шинка досить товста, то ювелір механічно може спиляти зсередини частину шинки, щоб внутрішній діаметр поменшав. Але при цьому втрачається значна частина дорогоцінного сплаву. Спосіб використовується лише з моделями, де інші методи неприпустимі.
Способів збільшити кільце вдома безпечно поки що не придумали. Єдино доступний варіант - знайти конус відповідного розміру, обернути його фольгою, надіти зверху кільце і розігріваючи газовим пальником, стукати по ньому дерев'яним молоточком. Проте ефективність такого способу є сумнівною і краще вдатися до допомоги ювеліра.
Вже розібралися, що робити, якщо каблучка велика чи маленька. Але бувають моделі, у яких результат таких операцій буде непередбачуваним, а також є моделі, де їх провести неможливо. Тому перед ухваленням рішення обов'язково потрібно проконсультуватися, чи можна зменшити обручку? Є моделі, що не підлягають зміні розмірів:
Біжутерія
Персні з дорогоцінним камінням. Є способи, як зменшують розмір кільця зі вставками, але результат може виявитися плачевним і камінь випаде.
Якщо на персні є гравіювання.
Срібні каблучки, покриті шаром родію. При нагріванні поверхневий шар втратить свій первісний вигляд.
Платинові кільця - через високу температуру плавлення знадобиться спеціальне обладнання і низькокваліфікований ювелір може зіпсувати прикрасу.
Моделі з ажурними вставками та візерунками.