Поняття "найдорожчий метал у світі" - досить умовне. Таким чином у 19 столітті найдорожчим металом вважався алюміній. Він був набагато дорожчим за “золоті брязкальця”. Але в той момент, коли вчені виявили широке поширення алюмінію в природі, то власники "статусних прикрас" втратили всі свої гроші, а потім і апетит, дізнавшись, що їхній улюблений алюміній використовується для столових приладів у громадському харчуванні. Подібна ситуація зараз спостерігається серед шанувальників платини. Ціни стрімко змінюються, і королями нового світу стають паладій та родій.
Якщо сьогодні запитати у людей, який найдорожчий метал у світі, то велика кількість дадуть відповідь, що це платина. А решта зупиняться на золоті. І всі знають, як дорого коштує кольє з діамантами із золота чи платини. Такі уявлення створені "ювелірною завісою". І більшість людей навіть не підозрюють про те, що існують рідкісноземельні метали, вартість яких обчислюється навіть не тисячами, а мільйонами доларів за грам.
Не з кожного дорогоцінного металу можна виплавити ювелірний сплав. Якщо розглянути групу “Найдорожчі метали”, то стане очевидно, що більшість із них використовуються для інших потреб. Орієнтовно цей список можна відобразити:
Каліфорній-252 – до 27 млн доларів
Тритій – приблизно 30 млн
Плутоній – 4 тис. доларів за грам
Родій – 527,27 долара
Іридій – 128,60 доларів
Паладій – ціна за грам 60,76 долара
Золото 999,9 - 85 $
Платина - 32,19 $
Рутеній
Осмій
Список можна продовжувати, але очевидно, що дорогі метали – це не лише ті, що у нас на слуху, як елементи ювелірних прикрас. Детальніше про найцікавіші та найдорожчі:
Саме чверть мільйона доларів коштує 1 грам ізотопу 252. Налічується всього 17 ізотопів цього металу, але саме 252 – найдорожчий. Показово, що найдорожчий метал в світі не використовується в ювелірній промисловості, а перед ним стоїть інша мета.
ізотоп 252 використовується в ролі потужного джерела нейтронів у ядерному процесі
найдорожчий метал застосовується для опромінення хворих на рак
На сьогодні загальна кількість ізотопу 252 не перевищує восьми грамів світового запасу. А щороку на людство виробляє трохи більше ніж чотири десятки мікрограмів цього металу.
Третій метал платинової групи, що дорожче золота, платини та срібла. Паладій був виявлений як побічний продукт при обробці нікелевих та мідних руд. А також це елемент самородного золота та платини.
Паладій характеризується ковкістю і тягучістю, що дозволяє легко його паяти, полірувати або гравіювати. Але для виготовлення ювелірних прикрас він не підходить через свою м'якість. Для цього використовують сплави з рутенієм, міддю, сріблом та нікелем.
Паладій широко використовується для:
автопромисловості у ролі каталізаторів бензинових автомобілів та очищення від шкідливих речовин вихлопів.
для виготовлення зубних протезів та медичних інструментів
Вважається найдорожчим металом платинової групи. Він практично в 10 разів дорожчий за золото і в 17 разів - платини. Причина такої дорожнечі - рідкість поширення в землі. Щорічний видобуток його не перевищує 30 тонн. Застосовується родій:
завдяки високим відбивальним властивостям, застосовується у виробництві дзеркал, рідкокристалічних екранів
в ювелірній справі він застосовується в ролі стійкого покриття для прикрас із золота, зокрема каблучок із білого золота
прикрасам із золота і срібла родій надає рівний блиск і сяйво. До того ж підвищена стійкість до корозії та окиснення допомагає захистити прикраси від передчасного зносу. Вироби з родієвим покриттям дорожчі за звичайні, оскільки в перерахунку на чисту речовину добавка 2 грам родію коштує 1500$
майже 80 відсотків родію застосовується в автоіндустрії
Відомі три факти про родій щодо впливу на організм людини:
Має властивість зафарбовувати шкіру людини
Сплави родію - канцерогенні
Метал характеризується високою токсичністю
Золото займає лише сьому позицію у рейтингу найдорожчих металів. Але навіть так у питанні, що дорожче золото чи платина, все одно перемагає золото. В силу високих провідності та стійкості, золото має велику сферу застосування:
ювелірна сфера
електроніка
медична
аерокосмічна
Тільки промислова сфера застосування золота становить кілька сотень тонн на рік.
Для ювелірної справи чисте золото не використовується через свою м'якість та складність у литті. При додаванні лігатури ювеліри розширюють жорсткість і зносостійкість золота для практичності носіння.
Найчастішим є трикомпонентний метал - золото/срібло/мідь. Але також цей список може бути довшим і включати паладій, нікель, платину, залізо і срібло. Кожен із цих компонентів надає готовому сплаву твердість, міцність та ковкість. А також впливає на відтінок. Вирішити, яке золото найдорожче, складно і все залежить від числа та дорожнечі лігатури.
Метал займає лише восьму сходинку в рейтингу. І твердження, що платина дорожча за золото - невірне, хоча і досить поширене. Ціна платини за грам майже вдвічі нижча, ніж ціна золота. Платина характеризується дуже високою м'якістю, не стійка до механічних навантажень і навіть при введенні лігатури схильна до сколів і вм'ятин.
Для створення ювелірних прикрас майстри використовують сплави з лігатурою міді або паладію, які впливають на жорсткість сплаву. Сьогодні для ювелірної промисловості застосовується близько 50 тонн платини щорічно.
Якщо на сьогодні стоїть питання, що дорожче платина чи золото, то в середині 16 століття іспанські конкістадори зневажливо відгукувалися про платину як про “погане срібло”. На той момент платина цінувалася нижче за срібло і використовувалася для його підробки.
Сьогодні платина також знайшла своє застосування у скляній, медичній та збройній промисловості.