Як оцінити ювелірний виріб?
Очевидний факт: ціна ювелірної прикраси – це сума грошей, яку ми платимо при покупці. Але якщо настає ситуація, коли цю прикрасу треба продати або оформити його в ролі заставного майна при страховці або офіційно зафіксувати вартість цього виробу, обов'язково потрібно звернутися за послугами оцінювача, щоб зробити цю процедуру правильно. Цілей для проведення професійної оцінки може бути безліч. Але як правильно оцінити ювелірний виріб? Якому фахівцю можна довіряти? І що треба знати перед зустріччю із професіоналом?
Що таке оцінка?
Оцінка ювелірних виробів – це документ, який видає оцінювач у результаті ретельного огляду та експертизи прикраси. Під час проведення огляду кваліфікований спеціаліст звертає увагу на пункти:
-
стан ювелірної прикраси
-
число та вид дорогоцінних вставок
-
метал виготовлення
-
вік прикраси (чи можна віднести вироби до вінтажних, чи мають вони історичну цінність)
Ці фактори фіксуються у спеціальному документі, який після проведення оцінки видається на руки замовнику. В результаті вказується оцінна вартість ювелірних виробів за результатами проведеного дослідження.
Які аспекти важливі при зустрічі з оцінювачем?
Часто за першої зустрічі з оцінювачем клієнти цікавляться вартістю його послуг. Але насправді виявляється важливішим є не вартість його роботи, а кваліфікація та досвід оцінювача, а також підхід до виконання цієї операції. Тому краще поставити оцінювачу питання, що допоможуть скласти враження про майстра:
-
Чи є у спеціаліста диплом гемолога: чи є він фахівцем у галузі мінералогії?
-
Чи входить фахівець в число членів будь-якої організації, яка спеціалізується на оцінці майна? (За світовими або місцевими масштабами)
-
Які процедури для здобуття кваліфікації проходив експерт? Деякі організації надають членство за внесення певної суми грошей. А інші видають документи про кваліфікацію після прослуховування інформаційного курсу та складання іспитів.
-
Як часто оцінювач проходить курси підвищення кваліфікації та в яких організаціях?
-
Якою є спеціалізація оцінювача і чи може він оцінити ювелірні вироби? Експерт не може достеменно розбиратися у всіх сферах та нюансах. Можливо, фахівець кваліфікований у кольоровому коштовному камінні, хтось знає як і де оцінити каблучку з діамантом, хтось спеціалізується на перлах. Є кваліфіковані кадри з експертизи швейцарських годинників або проб дорогоцінних металів, можуть виявити справжнє золото. Тому в першу чергу потрібно правильно сформулювати завдання оцінювача, щоб підібрати відповідного фахівця.
Чому ціна на прикрасу при викупі значно нижча за початкову?
При купівлі прикрас їх вартість становила одну суму, а при спробі оцінити ювелірні прикраси складається зовсім інша ціна. І причому вона в рази менша за початкову. Чому так? Потрібно бути готовим до такого повороту. Адже ціна прикраси включає не лише собівартість, а й інші фактори:
-
собівартість виробу – вартість дорогоцінного металу. Сюди ж включаються витрати на виготовлення прикраси - розробка дизайну, створення моделі, власне виготовлення.
-
ціна вставки. Окремо оцінюється кожен камінь, оскільки вони не мають стабільної вартості.
-
націнка при продажу та переміщенні від виробника до кінцевого покупця. При просуванні прикраси з етапу виготовлення на заводі до прилавка ювелірного салону прикраса проходить кілька етапів, кожен із яких супроводжується націнкою продавця.
Чи можливо обміняти стару прикрасу на нову?
Неправильно вважати, що до пункту здачі дорогоцінних металів звертаються лише у разі великої потреби й коли терміново потрібні гроші. Прикраса могла втратити свою актуальність чи привабливість особисто для Вас. Є варіант зберігати виріб у пам'ятній скриньці та берегти як реліквію. Інший варіант – скористатися послугами з оцінки прикраси чи обміняти його на інше. Також можна здати прикрасу за певну суму, а на вторговані гроші придбати інше. Обмін старого золота на стильні нові прикраси доступний у ювелірних салонах.
-
Прийти з прикрасою, призначеною для оцінки, до пункту оцінювача або до відділу обміну ювелірного салону.
-
Озброїтися розумінням того, що прикрасу потрібно розібрати на складові - вийняти каміння, відокремити сполучні пружини та шарнірні механізми, які виготовляються не з дорогоцінного металу і при оцінці не враховуються. Те саме стосується вставок каучуку, шовку, емалі.
-
Віддати прикрасу оцінювачу у магазині.
-
Вибрати будь-які прикраси ювелірні на обмін з доплатою або без.
Як правильно оцінити дорогоцінний виріб для продажу?
Природно, що за оцінки коштовності хочеться оцінити її максимально високо. Вартість золотих виробів в Україні залежить від різних факторів. Як описати ювелірну прикрасу так, щоб за неї отримати найбільшу суму?
-
Перевірити виріб на наявність дефектів та пошкоджень. За їх наявності вартість може значно знизитись, тому бажано їх усунути. Але в жодному разі не потрібно це робити самостійно, адже такі вчинки загрожують наслідками. Якщо прикраса вінтажна і є історичною цінністю, то краще вже здати її в тому вигляді, як є, і нічого не робити. А якщо сучасний ланцюжок з порваною ланкою, є резон здати його для ремонту майстру ювеліру, щоб він відновив початковий вигляд виробу. Тому доцільність ремонту слід оцінювати стосовно кожного окремо взятого ювелірного виробу.
-
Перевірити комплектність прикраси. Звичайно, при здачі виробу як повноцінної прикраси, призначеної для подальшого продажу, це матиме значення. А при здачі виробу на обмін у ювелірному магазині цей фактор не є критичним.
-
Якщо потрібно оцінити виріб виробництва відомого бренду, краще мати в комплекті пакувальну коробку і документи на прикрасу.
При необхідності можна навіть оцінити ювелірний виріб онлайн. Головне - знайти перевірену компанію, яка надає якісні послуги та з високим рейтингом довіри.