Агат ювелірно-виробний камінь, твердість 6,5-7, щільність 2,6 г/см3

Агат – камінь довголіття та здоров'я

Гарний, загадковий, чарівний, чарівний – усі ці епітети по праву належать одному із затребуваних та улюблених каменів під назвою агат. Секрет популярності мінералу криється в його неповторних властивостях, а також сприятливому впливі на здоров'я та емоційний стан людини.

Екскурс в історію

Агат відомий людям з давніх-давен. Перші згадки про напівдорогоцінний камінь датуються 3-м століттям до н.е. На той час майстри виготовляли з мінералу посудину, декоративні та ювелірні вироби, печатки, прикрашали їм вівтарі, стіни, стільниці. Вчені-археологи виявили унікальні вироби з агату в стародавніх похованнях на Уралі, в Англії, а також в єгипетських гробницях.

Найбільшим виробом, виконаним із цілісного каменю, є блюдо, діаметр якого сягає 0,75 м. Воно зберігається у Музеї історії мистецтва у Відні. Існує безліч гіпотез про походження назви каменю. Найбільш поширеними є такі версії:

 • за найменуванням річки Ахатес (Сицилія), де розташоване найдавніше з розроблених родовищ мінералу;
 • від грецького слова агатес, що перекладається як щасливий, добрий, добрий.

Будь-яке із припущень має право на існування.

Властивості агата

Ювелірно-виробний камінь утворився в гірських лавах і відноситься до сімейства кремнеземів, що мають хімічну формулу - SiO2. Цей різновид кварцу є скупчення і зрощення різних мінералів, з переважанням халцедону. Структура каменю, як правило, має шарувату текстуру. Його твердість за шкалою Моос варіюється в межах 6,5-7 одиниць, а щільність становить 2,6 г/см3.

Шари, що чергуються, можуть мати різні відтінки і ступінь прозорості. Це пов'язано з тим, що нашарування халцедону – процес досить тривалий і нерівномірний. За рахунок цього можуть утворюватися порожнечі, що згодом заповнюються іншими мінералами. Всі ці процеси сприяють створенню оригінальних малюнків, що не повторюються, в яких легко розглянути природні пейзажі, озера і гори, екзотичні замки.

Різноманітність палітри кольорів і фантазійні орнаменти, що виявляються при розпилі мінералу, здаються чимось неземним, втіленням невідомої магії. У необробленому стані поверхня агата матова, але завдяки поліруванню вона набуває характерного скляного блиску.

Агати та їх колірна палітра

Сьогодні відомо більш ніж 150 різновидів мінералу. Камені відрізняються малюнком, сформованим різним розміщенням смуг, забарвленням, присутністю вкраплень та іншими особливостями. Найбільш відомими є такі види агатів:

 • бразильський - має характерний малюнок у вигляді контрастних концентричних візерунків;

Агат бразильський

 • уругвайський - зразки відрізняються прямолінійно розташованими смугами;
 • моховий чи дендритовий – вкраплення нагадують мох чи крони дерев;

Агат моховий або дендритовий

 • пейзажний зображення на зрізі напівдорогоцінного каменю нагадують фантастичні картини;

Агат пейзажний

 • чорний або магічний – один із найкрасивіших у сімействі мінералів;

Агат чорний

 • іризуючий – мінерал має особливий оптичний ефект – райдужне сяйво, яке формується під впливом яскравого світлового потоку.

Агат іризувальнийКрім названих, великою популярністю користуються глазковий, морозний, бастіонний, перистий, зірчастий та інші різновиди каменю.

Агат глазковийКолірна гамма представника сімейства кремнеземів досить різноманітна. Найпоширенішими є світлі агати. Їх прикрашають, як правило, білі, сіро-блакитні, а також безбарвні смуги.

Редкішими вважаються екземпляри, шари яких мають насичені відтінки чорного, червоного, жовтого або бурого кольору. Великою рідкістю є агати синіх та зелених відтінків.

Слід зазначити, деякі різновиди мінералу мають свої, добре відомі назви. До таких відноситься онікс - агат з великою кількістю плоскопаралельних різнокольорових шарів, або сардонікс, який відрізняється червоними і червоно-бурими смугами, що чергуються.

Де добувають агат

Розсипи агатів зустрічаються практично у всьому світі. Його видобувають із вулканічних та осадових порід. Найбільш відомі родовища напівдорогоцінного каменю знаходяться у Південній Африці (Бразилія та Уругвай), Африці, Росії (Кавказ та Урал), Україні, Польщі, Монголії, Індії.

Габарити натурального каміння коливаються від одного до декількох десятків сантиметрів. У поверхневих розсипах переважно зустрічаються дрібні агати. Великі самородки – велика рідкість.

Камінь з унікальними властивостями

Агат є символом здоров'я, довголіття, гармонії та захисту. Самоцвіти червоних відтінків, подаровані коханою людиною, будуть талісманом і надійним оберегом на все життя. Найсильнішим вважається чорний агат. Він зміцнює дух, оберігає від зла, вбираючи негативну енергію. Тому власники виробів із магічним каменем повинні очищати їх від негативу, промиваючи під струменем прохолодної проточної води.

Добре відомі лікувальні властивості мінералу. Порошок з агату використовували як протиотруту при укусах змій та скорпіонів, а також їм обробляли рани. Камінь магії та знахарства вважається ефективним помічником при лікуванні хвороб дихальних шляхів, горла, підшлункової та щитовидної залоз. Він нормалізує серцеву діяльність, а також має заспокійливу властивість, очищує ауру та усуває енергонегатив.

Кому підходить агат

Астрологи вважають, що самоцвіт будь-якого забарвлення належить стихії Землі і опікується Тельцям і Дівам, також він буде корисний Стрільцям та Близнюкам. Крім того, агат здатний допомогти представникам деяких професій:

 • блакитний мінерал дозволить розкрити таланти творчих особистостей;
 • коричневий – покращить фінансове благополуччя та розвине кар'єру;
 • сірий – стане талісманом для юристів та суддів, розвиваючи у них почуття справедливості;
 • жовтий самоцвіт – покровитель тих, хто займається торгівлею;
 • рожевий - притягує успіх в азартних іграх.

Важливо знати, що білий агат захистить маленьких дітей від нещасних випадків та хвороб. Всі ці властивості виявляться лише у справжнього каменю.

Ювелірні вироби з Агата, сережки, браслет, кольє.