Золоті ювелірні вироби виготовляють не з чистого золота, а з золотовмісних сплавів. Золото є основною складовою частиною золотого сплаву, і його частка маркується пробою.
Відсоток вмісту чистого золота в сплаві це і є проба, наприклад проба 585, що означає 58,5% чистого золота, а решта це лігатурні добавки. Золото в чистому вигляді вважається м'яким металом і не має потрібної міцністю для виробництва вироби. Тому для виготовлення ювелірних виробів застосовують сплави з золота різного складу, що надають виробам різні відтінки золота.
Компоненти, які входять до складу золотого сплаву, називаються лигатурой. Існують прийняті стандарти, на вміст чистого золота і лігатурних добавок в пробі.
Після виготовлення всі ювелірні вироби відправляють в Пробірну палату України. Після визначення вмісту дорогоцінного металу в сплаві їх таврують, завдаючи умовні позначення проби (змісту основного дорогоцінного металу). Нанесенням проби займається Пробірна палата України. На пробі вказується код пробірної палати, а також цифрове позначення проби.
Існують три системи проб: золотникова, метрична, каратная.
До 1927 року в країні діяла золотникова система проб, в якій чисте золото мало 96 пробу. Проба золота виражалася числом золотників в одному фунті (фунт дорівнює 96 золотникам)
Наприклад: (золотникова) 96/4 = 24 (каратная)
Наприклад: (золотникова) 96/96 * 1000 = 1000 (метрична)
Наприклад: (золотникова) 72/96 * 1000 = 750 (метрична)
Після 1927 року відбулося перехід на метричну систему проб, яка показує кількість дорогоцінного металу на 1000 (999,9) частин сплаву.
Наприклад: (метрична) 1000 * 0,096 = 96 (золотникова)
У деяких зарубіжних країнах застосовується каратная система проб, по якій чисте золото має 24 карата, що відповідає 1000 (999,9) проб метричної системи. За цією системою проба показує вміст дорогоцінного металу в 1000 (999,9) вагових одиниць сплаву.
Наприклад (каратная) 24/24 * 1000 = 1000 (999,9) (метрична)
Наприклад (каратная) 18/24 * 1000 = 750 ( метрична)
Золоті сплави найчастіше бувають трьох компонентними: золото + срібло + мідь. Частка чистого золота і лигатура визначають властивості, які буде мати той чи інший сплав - в тому числі і відтінок майбутніх ювелірних виробів із золота.
Срібло робить сплав більш пластичним і ковким. Воно ж змінює відтінок сплаву, роблячи його біліше. Якщо додати понад 30% срібла, відтінок жовтого сплаву стане помітно світліше, а при зростанні кількості срібла до 65% золото стане білим.
При додаванні міді сплав стає твердіше, але знижуються його антикорозійні властивості. Мідь також надає сплаву червонуватий відтінок.
Кадмій робить сплав більш легко розплавляється. Він же дає сплаву зеленуватий подтон.
Цинк надає сплаву властивості, аналогічні кадмію. Він освітлює сплав, тому використовується для виготовлення білого золота. Невеликий вміст цинку може також робити сплав трохи зеленішим.
Паладій робить сплав більш тугоплавким, змушуючи підвищувати температуру нагрівання. Таким чином сплав стає помітно пластичнее, і світліше - паладій забарвлює його в білий колір з легким бежевим (тілесним) відтінком.
Нікель надає золотому сплаву твердість і змінює колір сплаву на блідо-жовтий. Застосовується як компонент білого золота.
Платина інтенсивніше інших лігатур знебарвлює золото та збільшує його пружність. Жовтизна втрачається при утриманні в сплаві близько 8% платини.
Нікель, платина і паладій також надають сплавів білого золота високі антикорозійні властивості.
Білий відтінок золотого сплаву додається за рахунок платини, срібла, паладію і нікелю. Біле золото на основі паладію виходить, якщо частка цього металу перевищує 16%. Паладій надає сплаву додаткову міцність і блідого відтінку природного благородства, а також найкращі характеристики. Правда, такий сплав буде помітно дорожче за рахунок високої вартості паладію. Більш бюджетний варіант білого золота включає нікель, мідь і трохи цинку.
Червоний відтінок золотого сплаву надає мідь. Звичайний склад лігатури такого сплаву - це срібло і мідь.
Жовтий (Зелений) відтінок виходить при плавленні золота з сріблом з додаванням кадмію.
Ми всі звикли до того, що золото може бути червоним, жовтим або білим. Однак, насправді відтінків більше. Нижче в таблиці наведені можливі поєднання металів при приготуванні золотих сплавів різних проб і відтінків.
У колонці % золота (відсоток вмісту золота), 58,5% вміст чистого золота - це 585 проба, 75,0% вміст чистого золота - це 750 проба.